به وب سایت حباب ها خوشامدید

حباب ها

  /  UX   /  ux چیست
UX Designer | طراح تجربه کاربری

ux چیست


امروز قصد داریم در رابطه با UX که مخفف User Experience تجربه کاربری ، هست مطالبی رو خدمتتون عرض کنیم که بحث رو از UX چیست شروع خواهیم کرد.

در ادامه با ما همراه باشید که مفهوم UX رو بهتر درک بکنیم.

user experience چیست ؟

UX که معادل فارسی آن تجربه کاربری معنی می شود ، در رابطه با نیاز ها ، احساسات ، رفتار و سایر عملکرد های کاربران ما بر روی محصولات مان می باشد.

ما در UX Design سعی میکنیم با توجه به نیاز ها ، عواطف ، احساسات و سایر خصوصیات شخصیتی و روانی کاربران مان محصول خود را به بهترین شکل ارائه کنیم تا یک تجربه کاربری لذت بخش رو برای کاربران مان رقم بزنیم.

UX Design قوی ای که منجر به تجربه کاربری لذت بخش برای کاربران ما شود مزیت های قابل توجهی برای برند ما ، شرکت ما و کسب و کار ما به همراه دارد.

به نوعی می توان گفت UX Design قوی برابر با فروش بیشتر و جذب مخاطب بیشتر می باشد!

وظایف UX Designer چیست ؟

  • تجزیه و تحلیل رفتار کاربران با استفاده از ابزار هایی همچون Google Analytics و…
  • بررسی UX Design محصولات وب سایت و بهبود آن ها
  • شناخت کاربران وب سایت
  • شناخت علایق کاربران وب سایت
  • و…

UX Designer کیست ؟

توجه بکنید دوستان ، در رابطه با این موضوع ما خیلی بحث کردیم ، همه دوستان نظرات خودشون رو میگفتن و هرکس یک عقیده ای داشت ، یک عده بازگو کننده این بودند که UX Design باید متخصصان خاص خود را داشته باشد و در شرکت ها صاحب میز و صندلی بوده ، استخدام شده و فعالیت کنند ، یک عده دیگر هم باز تقریباً همین عقیده را داشتن ولی بدون میز و صندلی و جایگاه !!!

نظر شخصی و عقیده منه متین برونسی بر این هست که UX Design یک تفکر هست که همه اعضای شرکت یا کسب و کار باید این تفکر را داشته باشند و صرفاً به این شکل نیست که UX Design متخصصان خاص خود را دارد و باید استخدام شوند!!

پس UX Design را چه افرادی باید یاد داشته باشند ؟

مدیر شرکت ، توسعه دهنده ، منشی ، مدیر فروش و سایر اعضای شرکت باید تفکر UX Design داشته باشند ، تا همه اعضای شرکت از مدیر شرکت که قرار داد های مهم را امضاء میکند تا منشی که با متقاضیان گفت و گو میکند یک تجربه کاربری خوب را رقم بزنند.

UX Desinger می تواند شخصی باشد که ادعا کند قادر است این تفکر و استراتژی را ( تجربه کاربری ) ، به همه اعضای شرکت و کسب و کار آموزش دهد.

تا اینجا که قطره ای از دنیای UX Design را برایتان شرح دادیم مشاهده کردید که شباهت زیادی با دروس روانشناسی ، علوم سیاسی ، روانشناختی ، قدرت بیان ، استراتژی فروش و… داشت.

برای طراحی UX وب سایت چه دانشی باید داشته باشیم ؟

تا الان با مفهوم UX Design خوب آشنا شده اید پس باید خودتان حدس بزنید که چه دانشی برای UX Design لازم است! بله هر دانشی که به شما در شناخت کاربران سایت ، تجزیه و تحلیل رفتار کاربران کمک کند تا بتوانید مطابق با آنها عملکرد خود را بهبود ببخشید و یک تجربه کاربری خوب را رقم بزنید در واقع UX Design انجام داده اید.

بهترین ابزار برای UX Designer ها چیست ؟

از ابزار های خوب و معروف UX Designer ها یا حتی کارشناسان سئو می توانیم به Google Analytics اشاره کنیم که رفتار کاربران سایتمان را تا حدودی برای ما ثبت و ضبط می کند.

UX Design را چه کسانی باید یاد داشته باشند ؟

تمامی افرادی که در هر کسب و کاری فعالیت میکنند چه در طراحی سایت که کارشناس سئو هستند یا برنامه نویس و چه افرادی که حتی منشی یک شرکت هستند باید تفکر و دانش UX Design رو داشته باشند.

UX Design دانشی نیست که فقط محدود به یک عده خاص باشد همه باید یاد بگیرند و یاد بدهند !


مدیر حباب ها

متین برونسی مدیر و مؤسس حباب ها می باشد ، او علاقه مند به دنیای کامپیوتر و زبان های برنامه نویسی است... از تخصص های او می توان به برنامه نویسی frontend و backend اشاره کرد (full stack developer)... او تجربیات زیادی در زبان های برنامه نویسی مختلف دارد... ، او گاهاً تجربیات خود را در قالب آموزش در وب سایت حباب ها منتشر می کند...

ارسال یک نظر