ویژگی تصویر

شی گرایی در PHP چیست ؟

  /  PHP   /  OOP در PHP چیست ؟
بنر تبلیغاتی الف
آموزش PHP

در این بخش به بررسی OOP در PHP می پردازیم، از نسخه PHP5 به بعد ما می توانیم در زبان برنامه نویسی PHP به سبک شی گرا برنامه نویسی کنیم.

مخفف عبارت OOP می شود object-oriented programming یعنی برنامه نویسی شی گرا.

کد نویسی به سبک شی گرا بسیار سریع و بهینه می باشد و معمولاً تمام برنامه نویس های متخصص و حرفه ای از این سبک کد نویسی در پروژه های خود استفاده می کنند.

برنامه نویسی رویه ای در مورد نوشتن رویه ها و توابعی که یکسری عملیات روی داده ها انجام می دهند، در حالی که برنامه نویسی شی گرا در رابطه با ایجاد اشیایی است که هم داده و هم توابع را شامل می شود، در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد…

برنامه نویسی شی گرا چندین مزیت نسبت به برنامه نویسی رویه ای دارد:

  • OOP بسیار سریع تر و آسان تر اجرا می شود.
  • OOP یک ساختار واضح و قابل خواندن برای برنامه ها فراهم می کند.
  • OOP از تکرار مجدد کد ها DRY (ِDon’t Repat Yourself) جلوگیری می کند و قابلیت ویرایش و اشکال زدایی کد ها را به شدت ساده تر و راحت تر می کند.
  • OOP امکان ایجاد برنامه های کاربردی با قابلیت استفاده مجدد را فراهم می کند و کد های کمتر و بهینه تری نوشته می شود در نتیجه سرعت توسعه پروژه را هم افزایش می دهد.

نکته: اصل DRY (ِDon’t Repat Yourself) در رابطه با کاهش تکرار کد ها است. این اصل می گوید که شما باید کد هایی که در بخش های مختلف پروژه تکرار و استفاده می شود را جمع آوری کنید به عنوان مثال تبدیل به کلاس کنید سپس در بخش های مختلف پروژه از آنها استفاده کنید.

کلاس ها و اشیا در PHP

کلاس ها و اشیا در PHP دو جنبه اصلی برنامه نویسی شی گرا هستند.

برای مشاهده تفاوت بین کلاس و اشیا به تصویر زیر نگاه کنید:

کلاس ها و اشیا در PHP - OOP در PHP شی گرایی در PHP
مثالی دیگر:

کلاس ها و اشیا در PHP - OOP در PHP شی گرایی در PHP
بنابراین، یک کلاس یک الگو برای اشیا است، و یک شی نمونه ای از یک کلاس است.

هنگامی که اشیاء منفرد ایجاد می شوند، تمام خصوصیات و رفتارها را از کلاس به ارث می برند، اما هر شی مقادیر متفاوتی برای ویژگی ها خواهد داشت.

در فصل های بعدی مبحث شی گرایی را کامل همراه با نمونه کد ها و مثال ها توضیح داده ایم، به بخش آموزش PHP و جدول شی گرایی مراجعه کنید…

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خیر
بله
بنر تبلیغاتی ج