داغ ترین ویدیو بابلز لرن : هک کلاس های مجازی توسط متین برونسی

ویژگی تصویر

آموزش Ajax در PHP

  /  Ajax   /  Ajax در PHP
بنر تبلیغاتی الف
Ajax چیست

از AJAX در PHP برای تعامل بیشتر با کاربر استفاده می کنیم، تقریباً در اکثر بخش های وب سایت بابلز لرن از AJAX استفاده شده است به عنوان مثال وارد پنل کاربری سپس بخش تنظیمات حساب کاربری بشوید، این بخش از AJAX برای بروزرسانی داده های شما استفاده می کند.

مثال برای AJAX در PHP

در این مثال قصد داریم یک نام از کاربر به عنوان ورودی بگیریم، وقتی کاربر شروع به نوشتن نامی کرد ما با AJAX یکسری نام را به او پیشنهاد می دهیم.

مثلاً حرف m را به عنوان اولین کاراکتر می نویسد سپس ما بلافاصله نام Matin یا تمام نام هایی که با حرف M شروع می شوند را به او پیشنهاد می دهیم.

یک فایل با نام index و فرمت .html بسازید: index.html

فایل اول اهمیتی ندارد که با فرمت .php باشد یا خیر، زیرا هیچ کد PHP داخل آن نوشته نخواهد شد پس می توانید حتی با فرمت .html نیز آن را بسازید.

کد های فایل index.html

تماشا در حالت تمام صفحه

هنگامی که کاربر شروع به نوشتن در فیلد “First Name” می کند با جاوااسکریپت یک درخواست به سمت سرور (فایل gethint.php) ارسال می کنیم، تا نام های پیشنهادی را با توجه به کاراکتر هایی که به ترتیب توسط کاربر نوشته می شود دریافت کنیم.

توضیحات

ابتدا در خط 5 بررسی می کنیم که آیا فیلد ورودی خالی است یا خیر:

if (str.length == 0) { ...

اگر فیلد خالی باشد هیچ درخواستی سمت سرور ارسال نمی شود سپس متن های تگ <span id="txtHint"></span> خالی می شود.

در غیر این صورت به ترتیب این اتفاقات رخ خواهد داد:

  • خط 9 یک شیء XMLHttpRequest ایجاد می شود.
  • خط 10 تابعی تعریف می کنیم که وقتی پاسخ از سمت سرور آماده است اجرا شود. (یعنی درخواست رو فرستادیم، حالا پاسخ رو از سرور گرفتیم، کد های داخل تابع اجرا می شود)
  • خط 15 یک درخواست از نوع GET به اسکریپت gethint.php همراه با کوئری ?q= ارسال می کنیم. (شما می توانید آدرس URL کامل اسکریپت را وارد کنید مثلاً: https://localhost/projectname/gethint.php)
  • و متغیر str محتوای فیلد ورودی را نگه می دارد.

کد های فایل gethint.php

این فایل را کنار فایل index.html بسازید:

تماشا در حالت تمام صفحه

فایل PHP بالا آرایه ای از نام ها را بررسی می کند و نام(های) مربوطه را به مرورگر برمی گرداند. ما در این آموزش کد های PHP بالا را توضیح نمی دهیم و برای درک بهتر آنها نیاز است که شما PHP را یاد داشته باشید. (در بخش آموزش های PHP تمام این موارد را کامل آموزش داده ایم)

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خیر
بله
بنر تبلیغاتی ج